Vishay/Dale WSL0603R1000FEA18
WSL0603R1000FEA18 picture photo
Mfg. Part Number
WSL0603R1000FEA18
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
WSL0603R1000FEA18.pdf
Availability of WSL0603R1000FEA18
QUANTITY
WSL0603R1000FEA18 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL0603R1000FEA18
Internal Part NumberEIS-WSL0603R1000FEA18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWSL0603...18 High Power 0.20-W Surface-Mount Power Metal Strip® Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL0603R1000FEA18
Related LinksWSL0603R, WSL0603R1000FEA18 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL0603R1000FEA18 Details Description
Related parts for WSL0603R1000FEA18
RES SMD 27 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 8DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 475 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/16"-200M CLEAR datasheet.pdf
5.1 DIA LOOSE TWIST TIE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 250UF 100V CHA MNT datasheet.pdf