Vishay/Dale WSL0805R0500FEA18
WSL0805R0500FEA18 picture photo
Mfg. Part Number
WSL0805R0500FEA18
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
WSL0805R0500FEA18.pdf
Availability of WSL0805R0500FEA18
QUANTITY
WSL0805R0500FEA18 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL0805R0500FEA18
Internal Part NumberEIS-WSL0805R0500FEA18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL0805R0500FEA18
Related LinksWSL0805R, WSL0805R0500FEA18 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL0805R0500FEA18 Details Description
Related parts for WSL0805R0500FEA18
IC SENSOR TEMP/CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER BUFF/DVR DL 6SON datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 1PH 28LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
TOOL INSERTION TWEEZER 20 GA datasheet.pdf
MOD IPM 6-PAC 30A 600V DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V SMD datasheet.pdf