Vishay/Dale WSL2010R0200FEA
WSL2010R0200FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL2010R0200FEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
WSL2010R0200FEA.pdf
Availability of WSL2010R0200FEA
QUANTITY
WSL2010R0200FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2010R0200FEA
Internal Part NumberEIS-WSL2010R0200FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2010R0200FEA
Related LinksWSL2010, WSL2010R0200FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2010R0200FEA Details Description
Related parts for WSL2010R0200FEA
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
115U W 25FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B M40 datasheet.pdf
BACKSHELL DSUB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf