Vishay/Dale WSL2010R1000FEA
WSL2010R1000FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL2010R1000FEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
WSL2010R1000FEA.pdf
Availability of WSL2010R1000FEA
QUANTITY
WSL2010R1000FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2010R1000FEA
Internal Part NumberEIS-WSL2010R1000FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2010R1000FEA
Related LinksWSL2010, WSL2010R1000FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2010R1000FEA Details Description
Related parts for WSL2010R1000FEA
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC 8BIT REGISTER TXRX 48-TSSOP datasheet.pdf
RES 698 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 500' datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
MICRO 9C P 10" RBW JACKP NI datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf