Vishay/Dale WSL2010R1700FEA
WSL2010R1700FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL2010R1700FEA
Brief Description
RES SMD 0.17 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
WSL2010R1700FEA.pdf
Availability of WSL2010R1700FEA
QUANTITY
WSL2010R1700FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2010R1700FEA
Internal Part NumberEIS-WSL2010R1700FEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.17
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2010R1700FEA
Related LinksWSL2010, WSL2010R1700FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2010R1700FEA Details Description
Related parts for WSL2010R1700FEA
CONN HEADER 36POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A 30VDC C-ROL PLNGR datasheet.pdf
IC BUFFER GAMMA REF 38-TQFN datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
2MM H.M. 8 ROW D VERT RECEPTACLE datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf