Vishay/Dale WSL2010R2500FEA
WSL2010R2500FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL2010R2500FEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.25 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
WSL2010R2500FEA.pdf
Availability of WSL2010R2500FEA
QUANTITY
WSL2010R2500FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2010R2500FEA
Internal Part NumberEIS-WSL2010R2500FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2010R2500FEA
Related LinksWSL2010, WSL2010R2500FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2010R2500FEA Details Description
Related parts for WSL2010R2500FEA
DIP CABLE - HDM50H/AE50G/HDM50H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.9A 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
DISCONNECTION MODULE 10-PAIR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH 250MA 900 MOHM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf