Vishay/Dale WSL2010R2500FEA
WSL2010R2500FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL2010R2500FEA
Brief Description
RES SMD 0.25 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
WSL2010R2500FEA.pdf
Availability of WSL2010R2500FEA
QUANTITY
WSL2010R2500FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2010R2500FEA
Internal Part NumberEIS-WSL2010R2500FEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2010R2500FEA
Related LinksWSL2010, WSL2010R2500FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2010R2500FEA Details Description
Related parts for WSL2010R2500FEA
DIODE MODULE 2.5KV 1100A B-43 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ7 M25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 1.25MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHEET ALUM FL 25.4X76.2MM 5/PK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223-5 datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf