Vishay/Dale WSL2010R3000FEA
WSL2010R3000FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL2010R3000FEA
Brief Description
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
WSL2010R3000FEA.pdf
Availability of WSL2010R3000FEA
QUANTITY
WSL2010R3000FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2010R3000FEA
Internal Part NumberEIS-WSL2010R3000FEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2010R3000FEA
Related LinksWSL2010, WSL2010R3000FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2010R3000FEA Details Description
Related parts for WSL2010R3000FEA
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR STEP-DWN 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 33K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 1000VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf