Vishay/Dale WSL2512R0400FEA
WSL2512R0400FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL2512R0400FEA
Brief Description
RES SMD 0.04 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
WSL2512R0400FEA.pdf
Availability of WSL2512R0400FEA
QUANTITY
WSL2512R0400FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2512R0400FEA
Internal Part NumberEIS-WSL2512R0400FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.04
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2512R0400FEA
Related LinksWSL2512, WSL2512R0400FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2512R0400FEA Details Description
Related parts for WSL2512R0400FEA
IC 24:48BIT BUS SW 80BQSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 20-TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CORE E 3.8UH N27 datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 1MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X38MM 2WR datasheet.pdf