Vishay/Dale WSL27261L000FEA
WSL27261L000FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL27261L000FEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.001 OHM 1% 3W 2726
Datasheet Download
WSL27261L000FEA.pdf
Availability of WSL27261L000FEA
QUANTITY
WSL27261L000FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL27261L000FEA
Internal Part NumberEIS-WSL27261L000FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.001
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2726
Supplier Device Package2726
Size / Dimension0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Height0.113" (2.88mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL27261L000FEA
Related LinksWSL2726, WSL27261L000FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL27261L000FEA Details Description
Related parts for WSL27261L000FEA
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 480MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 4GB RDIMM datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.2V 4-USPN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PANEL MOUNT BASE datasheet.pdf
MINIPRO TEST CLIP BLUE datasheet.pdf
CAP TRIM 3-10PF 150V THRU HOLE datasheet.pdf
4700UF 25V 18X35MM 105C 10000H datasheet.pdf