Vishay/Dale WSL27262L000FEK
WSL27262L000FEK picture photo
Mfg. Part Number
WSL27262L000FEK
Brief Description
RES SMD 0.002 OHM 1% 3W 2726
Datasheet Download
WSL27262L000FEK.pdf
Availability of WSL27262L000FEK
QUANTITY
WSL27262L000FEK Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL27262L000FEK
Internal Part NumberEIS-WSL27262L000FEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesWSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.002
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2726
Supplier Device Package2726
Size / Dimension0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL27262L000FEK
Related LinksWSL2726, WSL27262L000FEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL27262L000FEK Details Description
Related parts for WSL27262L000FEK
CAP ALUM 470UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MULTIPLY SER 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 62PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
MIC CABLE 24AWG 300V SLATE 500' datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 6 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf