Vishay/Dale WSL2726L5000FEB
WSL2726L5000FEB picture photo
Mfg. Part Number
WSL2726L5000FEB
Brief Description
RES SMD 0.0005 OHM 1% 3W 2726
Datasheet Download
WSL2726L5000FEB.pdf
Availability of WSL2726L5000FEB
QUANTITY
WSL2726L5000FEB Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2726L5000FEB
Internal Part NumberEIS-WSL2726L5000FEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesWSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.0005
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2726
Supplier Device Package2726
Size / Dimension0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Height0.126" (3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2726L5000FEB
Related LinksWSL2726, WSL2726L5000FEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2726L5000FEB Details Description
Related parts for WSL2726L5000FEB
RES ARRAY 4 RES 1.8K OHM 2012 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 20PF 100V 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 500V 1111 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X6S 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 11.4A 8-SO datasheet.pdf