Vishay/Dale WSLP08058L000FEK18
WSLP08058L000FEK18 picture photo
Mfg. Part Number
WSLP08058L000FEK18
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.008 OHM 1% 1W 0805
Datasheet Download
WSLP08058L000FEK18.pdf
Availability of WSLP08058L000FEK18
QUANTITY
WSLP08058L000FEK18 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLP08058L000FEK18
Internal Part NumberEIS-WSLP08058L000FEK18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSLP-HP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.008
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.023" (0.58mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLP08058L000FEK18
Related LinksWSLP08058, WSLP08058L000FEK18 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLP08058L000FEK18 Details Description
Related parts for WSLP08058L000FEK18
IC RHEOSTAT DALLASTAT 50K 8-SOIC datasheet.pdf
SLIDE JUMPER WTL/Q/W SAKT 2POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
HVT-C-STI.AG.1,5 QMM datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
INSERT MALE 4POS+2 FIBER CRIMP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 530MA 570 MOHM datasheet.pdf
FILTER DC 1000A datasheet.pdf