Vishay/Dale WSLP0805R0400FEB
WSLP0805R0400FEB picture photo
Mfg. Part Number
WSLP0805R0400FEB
Brief Description
RES SMD 0.04 OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
WSLP0805R0400FEB.pdf
Availability of WSLP0805R0400FEB
QUANTITY
WSLP0805R0400FEB Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLP0805R0400FEB
Internal Part NumberEIS-WSLP0805R0400FEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWSLP Power Metal Strip® Current Sense Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSLP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.04
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.023" (0.58mm)