Vishay/Dale WSLP1206R0500FEA
WSLP1206R0500FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSLP1206R0500FEA
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 1206
Datasheet Download
WSLP1206R0500FEA.pdf
Availability of WSLP1206R0500FEA
QUANTITY
WSLP1206R0500FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLP1206R0500FEA
Internal Part NumberEIS-WSLP1206R0500FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWSLP1206 Very High-Power 1-W Surface-Mount Power Metal Strip® Resistor
WSLP Power Metal Strip® Current Sense Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSLP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLP1206R0500FEA
Related LinksWSLP1206, WSLP1206R0500FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLP1206R0500FEA Details Description
Related parts for WSLP1206R0500FEA
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf