Vishay/Dale WSLT2512R0820FEB
WSLT2512R0820FEB picture photo
Mfg. Part Number
WSLT2512R0820FEB
Brief Description
RES SMD 0.082 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
WSLT2512R0820FEB.pdf
Availability of WSLT2512R0820FEB
QUANTITY
WSLT2512R0820FEB Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLT2512R0820FEB
Internal Part NumberEIS-WSLT2512R0820FEB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.082
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLT2512R0820FEB
Related LinksWSLT2512, WSLT2512R0820FEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLT2512R0820FEB Details Description
Related parts for WSLT2512R0820FEB
RES MO 1W 82K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 36POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf