Vishay/Dale WSR2R0900FEA
WSR2R0900FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSR2R0900FEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.09 OHM 1% 2W 4527
Datasheet Download
WSR2R0900FEA.pdf
Availability of WSR2R0900FEA
QUANTITY
WSR2R0900FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSR2R0900FEA
Internal Part NumberEIS-WSR2R0900FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.09
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / Case4527 J-Lead
Supplier Device Package4527
Size / Dimension0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height0.100" (2.54mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSR2R0900FEA
Related LinksWSR2R0, WSR2R0900FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSR2R0900FEA Details Description
Related parts for WSR2R0900FEA
RES SMD 649 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
HDR POLARIZING KEY datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 7/8" datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPEA 20POS datasheet.pdf
24U SQUARE HOLE RAIL FOR HWM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 178 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf