Triad Magnetics WSU090-3500-R
WSU090-3500-R picture photo
Mfg. Part Number
WSU090-3500-R
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 32W
Datasheet Download
WSU090-3500-R.pdf
Availability of WSU090-3500-R
QUANTITY
WSU090-3500-R Order Process
Ship out your order
Specifications of WSU090-3500-R
Internal Part NumberEIS-WSU090-3500-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTriad WSU Power Supply
Featured ProductWSU Series Power Supplies
3D ModelWSU090-3500-R
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesWSU
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output9V
Current - Output (Max)3.5A
Power (Watts)32W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension3.31" L x 2.09" W x 1.22" H (84.0mm x 53.0mm x 31.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max32W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSU090-3500-R
Related LinksWSU090, WSU090-3500-R Datasheet, Triad Magnetics Distributor
WSU090-3500-R Details Description
Related parts for WSU090-3500-R
RES ARRAY 5 RES 27K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .062DIA TINLEAD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0606 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
TOOL REMOVAL TPS/TCM/TRS/TTM 12" datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 1611 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf