Triad Magnetics WSU150-1200
WSU150-1200 picture photo
Mfg. Part Number
WSU150-1200
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 18W
Datasheet Download
WSU150-1200.pdf
Availability of WSU150-1200
QUANTITY
WSU150-1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSU150-1200
Internal Part NumberEIS-WSU150-1200
3D ModelWSU150-1200
Standard Package1
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension3.03" L x 1.89" W x 1.22" H (77.0mm x 48.0mm x 31.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSU150-1200
Related LinksWSU15, WSU150-1200 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
WSU150-1200 Details Description
Related parts for WSU150-1200
FAN AXIAL 522X159MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 252 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf