Triad Magnetics WSU240-1500
WSU240-1500 picture photo
Mfg. Part Number
WSU240-1500
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W
Datasheet Download
WSU240-1500.pdf
Availability of WSU240-1500
QUANTITY
WSU240-1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSU240-1500
Internal Part NumberEIS-WSU240-1500
3D ModelWSU240-1500
Standard Package1
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)36W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension3.31" L x 2.09" W x 1.22" H (84.0mm x 53.0mm x 31.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max36W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSU240-1500
Related LinksWSU24, WSU240-1500 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
WSU240-1500 Details Description
Related parts for WSU240-1500
IC SINK DRIVER LATCHED 14DIP datasheet.pdf
TXRX RS-485/422 5V LP 14-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 10HMSOP datasheet.pdf
FUSE HOLDER 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 32POS datasheet.pdf
PNL MNT 590NM 300MCD 2V YLW datasheet.pdf
LOCK NUT 1.653" NYLON NPT-1 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf