Electroswitch WT123S1YCG
WT123S1YCG picture photo
Mfg. Part Number
WT123S1YCG
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
WT123S1YCG.pdf
Availability of WT123S1YCG
QUANTITY
WT123S1YCG Order Process
Ship out your order
Specifications of WT123S1YCG
Internal Part NumberEIS-WT123S1YCG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesWT
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.90mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life60,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WT123S1YCG
Related LinksWT123, WT123S1YCG Datasheet, Electroswitch Distributor
WT123S1YCG Details Description
Related parts for WT123S1YCG
CONN HEADR BRKWAY .100 58POS R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 2.0MM 6POS TIN R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK 0.100 TH HEADER datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DUST CAP FOR PRO BEAM JR CONN datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 710MA 350 MOHM datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA datasheet.pdf
IC OFF-LINE CONVERTER 16TQFN datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf