Stackpole Electronics Inc. WVM10FB12R0
WVM10FB12R0 picture photo
Mfg. Part Number
WVM10FB12R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CERM WW 10W 12 OHM 1% VERT
Datasheet Download
WVM10FB12R0.pdf
Availability of WVM10FB12R0
QUANTITY
WVM10FB12R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WVM10FB12R0
Internal Part NumberEIS-WVM10FB12R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWVM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.634" L x 0.480" W (16.10mm x 12.19mm)
Height1.433" (36.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WVM10FB12R0
Related LinksWVM10, WVM10FB12R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WVM10FB12R0 Details Description
Related parts for WVM10FB12R0
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 42W 25FLEXIWATT datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 0.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE16 PG29 datasheet.pdf
CABLE 35POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
47UF 63V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf