Stackpole Electronics Inc. WVM2FB33R0
WVM2FB33R0 picture photo
Mfg. Part Number
WVM2FB33R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CERM WW 2W 33 OHM 1% VERT
Datasheet Download
WVM2FB33R0.pdf
Availability of WVM2FB33R0
QUANTITY
WVM2FB33R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WVM2FB33R0
Internal Part NumberEIS-WVM2FB33R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWVM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.433" L x 0.280" W (11.00mm x 7.10mm)
Height0.878" (22.30mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WVM2FB33R0
Related LinksWVM2F, WVM2FB33R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WVM2FB33R0 Details Description
Related parts for WVM2FB33R0
SENSOR TEMPERATURE PWM TO92-3 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .159" .062"L datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SOP datasheet.pdf
CONN EDGE .050 50POS DR TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 5.1V 15A datasheet.pdf