Stackpole Electronics Inc. WW12FB25R5
WW12FB25R5 picture photo
Mfg. Part Number
WW12FB25R5
Brief Description
RES 25.5 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FB25R5.pdf
Availability of WW12FB25R5
QUANTITY
WW12FB25R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FB25R5
Internal Part NumberEIS-WW12FB25R5
Standard Package1,000
SeriesWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FB25R5
Related LinksWW12F, WW12FB25R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FB25R5 Details Description
Related parts for WW12FB25R5
FIXED IND 150UH 400MA 1.61 OHM datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 125MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB QZROM 64LQFP datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
ARS (RS) HIGH FREQUENCY RELAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf