Stackpole Electronics Inc. WW12FB47R5
WW12FB47R5 picture photo
Mfg. Part Number
WW12FB47R5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FB47R5.pdf
Availability of WW12FB47R5
QUANTITY
WW12FB47R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FB47R5
Internal Part NumberEIS-WW12FB47R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FB47R5
Related LinksWW12F, WW12FB47R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FB47R5 Details Description
Related parts for WW12FB47R5
RES SMD 309 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 134VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
MOD ADSL SPLIT FLTR ANSI T1.413 datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
BNC-BNC STRT PLG RG-59 18" datasheet.pdf