Stackpole Electronics Inc. WW12FT12R1
WW12FT12R1 picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT12R1
Brief Description
RES 12.1 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT12R1.pdf
Availability of WW12FT12R1
QUANTITY
WW12FT12R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT12R1
Internal Part NumberEIS-WW12FT12R1
Standard Package2,500
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT12R1
Related LinksWW12F, WW12FT12R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT12R1 Details Description
Related parts for WW12FT12R1
TRANSFORMER AUDIO 150CT/12 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FUSE 100A 600V T-LAG CLASS J datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 3A TO-263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 24.38MM datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CABLE TIE 4"L 18LB BLUE datasheet.pdf
500 TB PLU PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf