Stackpole Electronics Inc. WW12FT158R
WW12FT158R picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT158R
Brief Description
RES 158 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT158R.pdf
Availability of WW12FT158R
QUANTITY
WW12FT158R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT158R
Internal Part NumberEIS-WW12FT158R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT158R
Related LinksWW12F, WW12FT158R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT158R Details Description
Related parts for WW12FT158R
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-323 datasheet.pdf
RES MO 2W 90.9K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2A TO263-7 datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE C 55POS datasheet.pdf
MULTI TOUCH RING ENCODER WT HT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X15V 150W datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf