Stackpole Electronics Inc. WW12FT1K07
WW12FT1K07 picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT1K07
Brief Description
RES 1.07K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT1K07.pdf
Availability of WW12FT1K07
QUANTITY
WW12FT1K07 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT1K07
Internal Part NumberEIS-WW12FT1K07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT1K07
Related LinksWW12F, WW12FT1K07 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT1K07 Details Description
Related parts for WW12FT1K07
BAG ESD VAPOR BARRIER 10"X12" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
10.8MM GUIDE PIN EXT THR datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 576 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 4-SON datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
ETRAK2 16I AI 20M NO BASE datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT .4VA 28V datasheet.pdf
2MM HM SHR/HSG RH 072P 3.00 H datasheet.pdf