Stackpole Electronics Inc. WW12FT1K40
WW12FT1K40 picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT1K40
Brief Description
RES 1.4K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT1K40.pdf
Availability of WW12FT1K40
QUANTITY
WW12FT1K40 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT1K40
Internal Part NumberEIS-WW12FT1K40
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT1K40
Related LinksWW12F, WW12FT1K40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT1K40 Details Description
Related parts for WW12FT1K40
FUSE 6X32 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
RES 82.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 159.19 OHM 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3.81MM 3POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PIN datasheet.pdf