Stackpole Electronics Inc. WW12FT1R00
WW12FT1R00 picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT1R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT1R00.pdf
Availability of WW12FT1R00
QUANTITY
WW12FT1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT1R00
Internal Part NumberEIS-WW12FT1R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT1R00
Related LinksWW12F, WW12FT1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT1R00 Details Description
Related parts for WW12FT1R00
ROUND SPACER #8 ALUMINUM 3/4" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 240A TO-247 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.7A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/07/180 SN OR BX datasheet.pdf
D4SL-N4RDA-D4N datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.5" DIA BLACK datasheet.pdf