Stackpole Electronics Inc. WW12FT1R00
WW12FT1R00 picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT1R00
Brief Description
RES 1 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT1R00.pdf
Availability of WW12FT1R00
QUANTITY
WW12FT1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT1R00
Internal Part NumberEIS-WW12FT1R00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT1R00
Related LinksWW12F, WW12FT1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT1R00 Details Description
Related parts for WW12FT1R00
IC 80C51 MCU 4K OTP 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG 21POS 2.54 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
750 TB SP CL SQURE/HOLE datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf