Stackpole Electronics Inc. WW12FT1R65
WW12FT1R65 picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT1R65
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.65 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT1R65.pdf
Availability of WW12FT1R65
QUANTITY
WW12FT1R65 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT1R65
Internal Part NumberEIS-WW12FT1R65
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT1R65
Related LinksWW12F, WW12FT1R65 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT1R65 Details Description
Related parts for WW12FT1R65
IC PLD 10MC 15NS 24SOIC datasheet.pdf
SPACER MOUNTS LED T-1 .180" datasheet.pdf
CAP CER 16PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TIP REPLACEMENT SCREWDR .062" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 26AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 M40 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf