Stackpole Electronics Inc. WW12FT2R74
WW12FT2R74 picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT2R74
Brief Description
RES 2.74 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT2R74.pdf
Availability of WW12FT2R74
QUANTITY
WW12FT2R74 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT2R74
Internal Part NumberEIS-WW12FT2R74
Standard Package2,500
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT2R74
Related LinksWW12F, WW12FT2R74 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT2R74 Details Description
Related parts for WW12FT2R74
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC FILTER 4CH EMI ESD PROT 8DFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 280MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 12V 10UA datasheet.pdf