Stackpole Electronics Inc. WW12FT3R24
WW12FT3R24 picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT3R24
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.24 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT3R24.pdf
Availability of WW12FT3R24
QUANTITY
WW12FT3R24 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT3R24
Internal Part NumberEIS-WW12FT3R24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT3R24
Related LinksWW12F, WW12FT3R24 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT3R24 Details Description
Related parts for WW12FT3R24
IC AMP AUDIO PWR 10W D 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6.3A 6TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 370MA 480 MOHM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SC70 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 21A 1200V ECO-PAC1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 570MA 2.20 OHM datasheet.pdf