Stackpole Electronics Inc. WW12FT48R7
WW12FT48R7 picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT48R7
Brief Description
RES 48.7 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT48R7.pdf
Availability of WW12FT48R7
QUANTITY
WW12FT48R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT48R7
Internal Part NumberEIS-WW12FT48R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT48R7
Related LinksWW12F, WW12FT48R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT48R7 Details Description
Related parts for WW12FT48R7
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GASKET LID FOR 1590N datasheet.pdf
IC OSC BINARY CTC 15MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 8POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V U2J 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 32.35MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 12 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf