Stackpole Electronics Inc. WW12FT590R
WW12FT590R picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT590R
Brief Description
RES 590 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT590R.pdf
Availability of WW12FT590R
QUANTITY
WW12FT590R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT590R
Internal Part NumberEIS-WW12FT590R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT590R
Related LinksWW12F, WW12FT590R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT590R Details Description
Related parts for WW12FT590R
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 16POS 6000 SERIES datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 41VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
PUNCH RD 1-1/4 datasheet.pdf
OSC MEMS 161.133MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
PLUG HE14 IDC 90 5 P AWG 26 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
LED HOLDER - 5MM (CHROME FINISH) datasheet.pdf