Stackpole Electronics Inc. WW12FT887R
WW12FT887R picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT887R
Brief Description
RES 887 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT887R.pdf
Availability of WW12FT887R
QUANTITY
WW12FT887R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT887R
Internal Part NumberEIS-WW12FT887R
Standard Package2,500
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT887R
Related LinksWW12F, WW12FT887R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT887R Details Description
Related parts for WW12FT887R
BATT PACK EXT 24V 2U W/CABLE datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 3.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf
PRESS W/PLUG TERM TOOLING datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM 290VC SOD123 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 15.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf