Stackpole Electronics Inc. WW12JT1K30
WW12JT1K30 picture photo
Mfg. Part Number
WW12JT1K30
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3K OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW12JT1K30.pdf
Availability of WW12JT1K30
QUANTITY
WW12JT1K30 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12JT1K30
Internal Part NumberEIS-WW12JT1K30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12JT1K30
Related LinksWW12J, WW12JT1K30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12JT1K30 Details Description
Related parts for WW12JT1K30
TERM BLOCK HDR 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 33K OHM 10SIP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 55A ISOTOP datasheet.pdf
DKLP COMPENSATED CHOKE 3PHASE 8A datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TOUCHSCREEN 4.3 TFT OLINUXINO datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 480V 5A datasheet.pdf