Stackpole Electronics Inc. WW12JT240R
WW12JT240R picture photo
Mfg. Part Number
WW12JT240R
Brief Description
RES 240 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW12JT240R.pdf
Availability of WW12JT240R
QUANTITY
WW12JT240R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12JT240R
Internal Part NumberEIS-WW12JT240R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12JT240R
Related LinksWW12J, WW12JT240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12JT240R Details Description
Related parts for WW12JT240R
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 30POS 2.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SMA datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
HEADER 2 POS R/A SIP PCB datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE B 125POS datasheet.pdf