Stackpole Electronics Inc. WW12JT2R20
WW12JT2R20 picture photo
Mfg. Part Number
WW12JT2R20
Brief Description
RES 2.2 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW12JT2R20.pdf
Availability of WW12JT2R20
QUANTITY
WW12JT2R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12JT2R20
Internal Part NumberEIS-WW12JT2R20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12JT2R20
Related LinksWW12J, WW12JT2R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12JT2R20 Details Description
Related parts for WW12JT2R20
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf