Stackpole Electronics Inc. WW12JTR120
WW12JTR120 picture photo
Mfg. Part Number
WW12JTR120
Brief Description
RES 0.12 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW12JTR120.pdf
Availability of WW12JTR120
QUANTITY
WW12JTR120 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12JTR120
Internal Part NumberEIS-WW12JTR120
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12JTR120
Related LinksWW12J, WW12JTR120 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12JTR120 Details Description
Related parts for WW12JTR120
RES SMD 1.33K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-DIP datasheet.pdf
RECT BRIDGE 50A 50V TAB datasheet.pdf
JOYSTICK SERIES2 2AXIS W/BUTTON datasheet.pdf
RES 3.88K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 5W SMBJ datasheet.pdf
RP INS BKAE 60 PIN datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf