Stackpole Electronics Inc. WW1AJB1R00
WW1AJB1R00 picture photo
Mfg. Part Number
WW1AJB1R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1AJB1R00.pdf
Availability of WW1AJB1R00
QUANTITY
WW1AJB1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1AJB1R00
Internal Part NumberEIS-WW1AJB1R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.420" L (2.79mm x 10.67mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1AJB1R00
Related LinksWW1AJ, WW1AJB1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1AJB1R00 Details Description
Related parts for WW1AJB1R00
IGBT 600V 15A 56W TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 50W TO204AD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf