Stackpole Electronics Inc. WW1FT1K40
WW1FT1K40 picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT1K40
Brief Description
RES 1.4K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT1K40.pdf
Availability of WW1FT1K40
QUANTITY
WW1FT1K40 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT1K40
Internal Part NumberEIS-WW1FT1K40
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT1K40
Related LinksWW1F, WW1FT1K40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT1K40 Details Description
Related parts for WW1FT1K40
RES SMD 680K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC HIGH SIDE PWR SWITCH PDSO-12 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 68K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CBL 18M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf