Stackpole Electronics Inc. WW1FT1R54
WW1FT1R54 picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT1R54
Brief Description
RES 1.54 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT1R54.pdf
Availability of WW1FT1R54
QUANTITY
WW1FT1R54 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT1R54
Internal Part NumberEIS-WW1FT1R54
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT1R54
Related LinksWW1F, WW1FT1R54 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT1R54 Details Description
Related parts for WW1FT1R54
BOX ABS ALMOND 5.63"L X 3.25"W datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 1.67V SC70-4 datasheet.pdf
CONN 20POS 2MM HEADER DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING 60POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO263AB datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERT 48V 10.2A datasheet.pdf
EVAL BOARD 12BIT 300KSPS ADC datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf