Stackpole Electronics Inc. WW1FT523R
WW1FT523R picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT523R
Brief Description
RES 523 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT523R.pdf
Availability of WW1FT523R
QUANTITY
WW1FT523R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT523R
Internal Part NumberEIS-WW1FT523R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT523R
Related LinksWW1F, WW1FT523R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT523R Details Description
Related parts for WW1FT523R
CAP CER 43PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 26.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 315V AXIAL datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC datasheet.pdf
DIGITAL POL 10A, VERT, THT datasheet.pdf
WR-MPC3 MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 200 MOHM datasheet.pdf