Stackpole Electronics Inc. WW1FT576R
WW1FT576R picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT576R
Brief Description
RES 576 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT576R.pdf
Availability of WW1FT576R
QUANTITY
WW1FT576R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT576R
Internal Part NumberEIS-WW1FT576R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT576R
Related LinksWW1F, WW1FT576R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT576R Details Description
Related parts for WW1FT576R
IC DAC OCTAL SERIAL 8BIT 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 7POS TIN T/H datasheet.pdf