Stackpole Electronics Inc. WW1FT5R62
WW1FT5R62 picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT5R62
Brief Description
RES 5.62 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT5R62.pdf
Availability of WW1FT5R62
QUANTITY
WW1FT5R62 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT5R62
Internal Part NumberEIS-WW1FT5R62
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT5R62
Related LinksWW1F, WW1FT5R62 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT5R62 Details Description
Related parts for WW1FT5R62
IC DRIVER 3-PHASE BRIDGE 28-DIP datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 40MA 30 OHM TH datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 6CH 28-SOIC datasheet.pdf
SWITCH REED 24VDC 1W AXL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
AV3 SNAP ACTION SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf