Stackpole Electronics Inc. WW1FT665R
WW1FT665R picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT665R
Brief Description
RES 665 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT665R.pdf
Availability of WW1FT665R
QUANTITY
WW1FT665R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT665R
Internal Part NumberEIS-WW1FT665R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT665R
Related LinksWW1F, WW1FT665R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT665R Details Description
Related parts for WW1FT665R
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIA 6.5MM 2MM PIGT PNP NC datasheet.pdf