Stackpole Electronics Inc. WW1FT866R
WW1FT866R picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT866R
Brief Description
RES 866 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT866R.pdf
Availability of WW1FT866R
QUANTITY
WW1FT866R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT866R
Internal Part NumberEIS-WW1FT866R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT866R
Related LinksWW1F, WW1FT866R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT866R Details Description
Related parts for WW1FT866R
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 22.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf
MTK VCC POL datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1500PF 50V 5% RADIAL datasheet.pdf