Stackpole Electronics Inc. WW1FT953R
WW1FT953R picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT953R
Brief Description
RES 953 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT953R.pdf
Availability of WW1FT953R
QUANTITY
WW1FT953R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT953R
Internal Part NumberEIS-WW1FT953R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT953R
Related LinksWW1F, WW1FT953R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT953R Details Description
Related parts for WW1FT953R
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU HI SPEED 25MHZ IND 40-DIP datasheet.pdf
REWORK STATION HOT AIR datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS MALE PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 94 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CORD MALE PLUG 7P 6' 16AWG datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf